PRACA FOREX

Strategie CFD

Najpopularniejsze strategie inwestycyjne

Biorąc pod uwagę wyżej określone kryteria wyboru strategii i dopasowując je do indywidualnych cech i warunków inwestora możemy wybrać swoją własną strategię. Poniżej pokażę Wam kilka wybranych, najbardziej popularnych.

    KUP I TRZYMAJ

Inwestor kupuje określony instrument finansowy (na podstawie przyjętych dla siebie kryteriów czy analiz). Mogą to być akcje czy opcje i takie firmy, które według niego mają szansę na wzrost w średnim czy długim horyzoncie i przez czas trwania inwestycji nie zmienia się już skład jego portfela.

    STRATEGIA WYCZUCIA RYNKU

To zdecydowanie moja własna strategia 🙂 Inwestor stara się przewidzieć tendencje rynkowe (czy rynek pójdzie w górę czy w dół) i dokonuje zakupu takich walorów, które jego zdaniem przyniosą zysk. Nie jest to jednak rodzaj strategi Kup i Trzymaj, gdyż struktura i skład portfela często się zmieniają.

    STRATEGIA BIEŻĄCEGO DOCHODU

Strategia odpowiednia dla inwestorów, którzy nie mają czasu na aktywne inwestowanie lub wolą instrumenty bezpieczne.  Inwestor lokuje swój kapitał w instrumenty generujące stały i pewny dochód. Najpopularniejszy taki instrument to przynoszące mu  odsetki obligacje. Inwestor stara się też tak budować swój portfel, by generować dochód  możliwie równomiernie rozłożony w czasie.

    STRATEGIA UŚREDNIANIA CEN

Inwestor kupuje określony instrument finansowy (np. akcje) w określonych odstępach czasu. Jako, że założona jest zmienność kursu w czasie określonym na trwanie inwestycji, nie dokonuje się całego zakupu po najniższej możliwie cenie. Cena ostateczna zakupu jest średnią ważoną wszystkich dokonanych transakcji.

    SPEKULACJA

To transakcje dokonywane bardzo szybko. Kupuje się już z założeniem, że ich sprzedaż z zyskiem odbędzie się w najkrótszym możliwym czasie. W tej strategii duże znaczenie ma moment rozpoczęcia inwestycji, wahania cen i płynność. Oczywiście wymagane jest w tej strategii pełne zaangażowanie i śledzenie rynku na bieżąco.

    STRATEGIA WARTOŚCI

 W tym przypadku inwestor wybiera akcje, które jego zdaniem posiadają atrakcyjną cenę w stosunku do swojej wartości, czyli wartości spółki. Bazując np. na wskaźnikach takich jak cena/zysku albo cena/wartości księgowej, inwestor kupuje instrumenty z niskim poziomami tych wskaźników (które spadły np. z powodu kiepskich wyników kwartalnych). Więcej na temat wskaźników możesz poczytać w moim tekście o analizie fundamentalnej. Tę strategię sama też bardzo lubię i faktycznie udało mi się w ten sposób dokonać kilku bardzo zyskownych transakcji, głównie z udziałem akcji VW i Daimlera.

    STRATEGIA Pod Prąd
I coś dla tych, którzy lubią pod prąd. W tej strategii inwestor podejmuje decyzje inwestycyjne odmienne w stosunku do większości uczestników rynku (oparte na podejściu kontrariańskim, czyli sprzedajemy, kiedy wszyscy kupują, a kupujemy, kiedy wszyscy sprzedają.

Plecany Broker CFD ?

Oczywiście wiele jest różnych stylów i strategii inwestowania, wymieniłam tylko te najpopularniejsze. Uważam, że warto jednak się nad nimi dokładnie pochylić, jeśli zamierzamy inwestować lub inwestujemy, bo pomagają nam trzymać się obranego kursu i nie ulegać zbytnio emocjom własnym czy podszeptom z otoczenia. Mamy obraną drogę i wiemy, jak ją realizować, a to pozwala nam minimalizować ryzyko.