PRACA FOREX

Podatek od gry na giełdzie

Podatek od gry na giełdzie – kiedy i jak zapłacić

 

Koniec kwietnia to termin rozliczenia podatku od gry na giełdzie. W tym wpisie wyjaśniam kiedy musimy zapłacić i jak to rozliczyć.

Informacja szczególnie przydatna dla nowych graczy, którzy zaczęli inwestować na giełdzie w zeszłym roku. Wiem, że wizja rozliczenia się z podatku spędza Wam sen z powiek, a wielu wręcz wstrzymuje przed graniem na giełdzie, ale naprawdę jest to znacznie łatwiejsze niż rozliczanie innych podatków.
Kiedy zatem musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?
Konieczność zapłaty podatku od gry na giełdzie powstaje w momencie sprzedaży akcji. Należy o tym pamiętać, bo oznacza to, że nie musimy co roku rozliczać sie z fiskusem. Tak więc, jeśli w ubiegłym roku jedynie kupiliśmy akcje, to nie płacimy podatku. Jeśli nie dokonywaliśmy żadnych transakcji, to oczywiście podatku również nie ma. 
#1 krok: PIT-8C z naszego biura maklerskiego – podstawa
Sprawa jest prosta jeśli dokonaliśmy jednej transakcji sprzedaży w ubiegłym roku. Jeśli sprzedaliśmy akcje po cenie wyższej od ceny zakupu, to wówczas przychody są wyższe od kosztów i mamy dochód(zysk). Jeśli sprzedaliśmy akcje po cenie niższej, to mamy oczywiście stratę. Co jednak, gdy dokonaliśmy wielu transakcji w ubiegłym roku? Wtedy sumowane są dochody i straty każdej z tych transakcji i wychodzi nam wynik – zysk lub strata. Jednak spokojnie, nie musimy tych obliczeń robić sami. Wasze biuro maklerskie ma obowiązek do końca lutego przesłać Wam PIT-8C, w którym będziecie mieli dokładne wyliczenia Waszych „poczynań” giełdowych za rok poprzedni. Jeden druk do Was, drugi do waszego Urzędu Skarbowego, listem poleconym, więc jak nie odbierzecie awizo z poczty, to już Wasza wina. Odnośnie obliczeń to warto wiedzieć, jak się ich dokonuje, żeby sprawdzić, czy nasze biuro maklerskie się czasem nie pomyliło. Szczególnie na Waszą niekorzyść.

Dla osób początkujących, które grają jedynie akcjami, bez pochodnych, opcji itp., najważniejsze informacje w PIT-8C(rys. poniżej) znajdują się na drugiej stronie. W części F, w pkt. 35 i 36, gdzie biuro maklerskie wykazuje kwoty transakcji akcjami, które podlegają opodatkowaniu, oraz ich podsumowania(razem-pkt. 45 i 46). Na końcu zysk(pkt. 47) lub stratę(pkt.48). 


#2 krok: przepisanie danych do PIT-38 
Teraz musimy tylko te dane wpisać do formularza PIT-38(rys. poniżej), w części C. Następnie w części D w pkt. 29 wstawiamy podstawę podatku, czyli przychód(zysk), w pkt. 30 wstawiamy stawkę podatku, czyli 19%. Pkt. 31 to wyliczenie kwoty podatku do zapłaty(pkt.29 x pkt.30).

#3 krok: złożenie PIT-38
PIT-38 składamy do naszego Urzędu Skarbowego osobiście, przez pocztę lub via Internet. Podatek płacimy na odpowiednie konto naszego US. Dla przypomnienia – wszystko do końca kwietnia.
Powstaje jeszcze pytanie: co jeśli ponieśliśmy stratę? Czy wtedy również warto wypełnić PIT-38? Przecież wtedy nie ma podatku.
Tak warto, bo jeśli w kolejnym roku odnotujemy zysk, wówczas o stratę z lat ubiegłych możemy obniżyć dochód i w ten sposób zapłacimy fiskusowi mniej.

Na koniec ostatnia ważna informacja. Dochodów z giełdy nie łączy się z innymi dochodami (dochody z tyt. pracy itp.) i nie wpływają one na progresję podatkową. Znaczy to, że dzięki zyskom giełdowym nie wpadniemy do następnego progu podatkowego – z 18% na 32%. 
Mam nadzieje, że rozjaśniłem Wam sprawę podatku od giełdy. Na prawdę nie jest to trudne, a w porównaniu z rozliczeniem innych podatków wręcz banalne.