Kontrakty CFD – co to jest?
Kontrakty CFD (ang. Contract for difference – kontrakt na różnicę) – są interesującymi instrumentami finansowymi kierowanymi do wszystkich inwestorów, również indywidualnych. Dostępne są one na wszechobecnie znanym rynku walutowym Forex. Jednocześnie wskazując na to, że nie zajmuje się on wyłącznie inwestycjami dotyczącymi walut.
Decydując się na inwestowanie na kontraktach CFD, tym samym zyskujemy dostęp do szeregu instrumentów bazowych, którymi mogą być waluty, indeksy, akcje spółek, ale również towary, takie jak zboża, czy też surowce, takie jak złoto lub ropa naftowa. Również istnieje możliwość inwestowania w największe fundusze ETF (Exchange trade fund). Inwestorzy jednak nie muszą nabywać towarów i surowców fizycznie.
Na czym zarabiamy, jeśli nie musimy kupować interesujących nas instrumentów bazowych, czyli akcji lub towarów? Naszym zarobkiem jest różnica pomiędzy ceną kupna, a ceną sprzedaży. Należy być świadomym tego, że nie zawsze jest ona dodatnia. Taka transakcja nazywana jest inwestycją w instrument pochodny.
Inwestorzy nie powinni mieć żadnych problemów, by zacząć inwestować na Kontraktach CFD, które udostępniane są na wszystkich platformach inwestycyjnych. Z każdym rokiem są one coraz popularniejszymi instrumentami.
To jednocześnie pozwala na pomnażanie swoich oszczędności bez wychodzenia z domu. Dostęp do komputera lub innego urządzenia mobilnego z podłączeniem do Internetu jest wystarczającym narzędziem pozwalającym na zarządzanie kupionymi kontraktami.
Kontrakty CFD wyróżniają się tym, że inwestor nie musi posiadać bardzo dużego kapitału, aby zacząć na nich zarabiać. Wystarczy, jeśli dysponuje odpowiednim depozytem, ustalonym na konkretnej platformie. Kontraktów CFD nie powinniśmy mylić z kontraktami terminowymi Futures, chociaż na pierwszy rzut oka mogą one być bardzo podobne. W odróżnieniu od tych drugich, kontrakty CFD mogą funkcjonować długofalowo.
Kontrakty CFD – możliwości
Inwestowanie na Kontraktach CFD dają użytkownikom bardzo wiele możliwości i kryją w sobie mnóstwo zalet. Do nich zalicza się między innymi to, iż:
inwestowanie na Kontraktach CFD odbywa się w czasie rzeczywistym. Dzięki czemu w danej chwili widzimy, czy ponieśliśmy straty, czy wypracowaliśmy zyski. Ponadto rynek otwarty jest 24 godziny przez 5 dni w tygodniu, co pozwala na inwestowanie przez cały czas, lub jak w przypadku okazjonalnych inwestorów, tylko co jakiś czas.
inwestor w jednym miejscu ma dostęp do szerokiej gamy instrumentów bazowych, zarówno tych popularnych, jak i również bardziej egzotycznych
inwestując na kontraktach CFD nie musimy obawiać się ukrytych kosztów, ponieważ wszystkie zawarte są w tak zwanym spreadzie. Należy jednak dokładnie zapoznać się z regulaminem konkretnej platformy, jak spread naliczany jest w przypadku dłuższych transakcji. Ponadto spready zaliczają się do jednych z najniższych, w porównaniu do innych instrumentów inwestycyjnych.
inwestorzy mogą skorzystać z atrakcyjnej dźwigni finansowej, która może wynosić nawet 1:50, i tym samym być wyższa niż w przypadku kontraktów futures.
większość brokerów nie stosuje punktów swapowych, które uważane są za niekorzystne
w przypadku Kontraktów CFD, inwestorzy mają szanse na zyskanie dywidendy
inwestorzy stosując odpowiednie narzędzia, mają szanse na zabezpieczenie się przed spadkiem
Kontrakty CFD – na co uważać?
To jest zrozumiałe, że Inwestorzy chcą wybrać dla siebie jak najkorzystniejsze instrumenty finansowe, dlatego warto zapoznać się ze słabszymi stronami Kontraktów CFD:
w porównaniu do kontraktów futures, przy kontraktach CFD poniesiemy wyższe koszty inwestycyjne
jeśli korzystamy z usług brokera, który nalicza punkty swapowe, wyjdzie to z dużą niekorzyścią dla naszych finansów
wybranie brokera, który nie cieszy się dobrą reputacją, może przyczynić się do wielu konfliktów, opóźnień w wypłacie zarobionych pieniędzy i wielu innych niemiłych sytuacji.
Jak wybrać najlepszego brokera na Kontrakty CFD?
W naszych rankingach wskazujemy na najlepszych brokerów, którzy są godni zaufania, znajdują się na rynku finansowym od dłuższego czasu, wykazują się wiedzą, doświadczeniem, a także nasze środki finansowe mogą zostać w bezpiecznych rękach. Oczywiście ostateczny wybór brokera na Kontrakty CFD należy do nas.
Jednak warto zasugerować się kilkoma wskazówkami, na co warto zwrócić uwagę:
jakość oprogramowania i dostęp do narzędzi – czy platforma jest rozbudowana, czy zyskujemy dostęp do bieżących raportów oraz wykresów, czy nie ma problemów z dostępem do serwisu
bezpieczeństwo powierzonych środków finansowych – czy mamy pewność, że pieniądze są bezpieczne, jak i również, czy nie ma zastrzeżeń co do wypłat środków finansowych na konto bankowe
obsługa klienta – czy możemy kontaktować się z obsługą w razie pytań lub wątpliwości, czy konsultanci są dyspozycyjni i posiadają odpowiednią wiedzę.
wysokość spreadów – im niższe, tym lepiej, oznacza to iż mniej pieniędzy oddamy brokerowi. Warto zwrócić uwagę, czy broker czasowo nie rozszerza spreadów, przez co transakcje mogą zaliczać się do mniej korzystnych.
punkty swapowe – czy broker posiada punkty swapowe, które naliczane są za przetrzymanie transakcji o kolejny dzień? Jeśli punkty swapowe występują, to czy są one dodatnie, czy ujemne?
dźwignia finansowa – czy jest wystarczająco atrakcyjna, by móc dzięki niej dokonać korzystnych transakcji
bonusy – czy brokerzy udzielają atrakcyjne bonusy za zarejestrowanie się nowego użytkownika, czy bonusy udzielane są z powodu różnych okazji?
baza edukacyjna – czy broker udostępnia szkolenia i kursy za darmo, czy klient może liczyć na swojego mentora, z którego doświadczenia będzie czerpał dla siebie wiedzę?
typ brokera – czy broker zalicza się do klasy Market Maker, czy do klasy ECN, STP, lub NDD.
koszty wypłaty środków – czy broker pobiera opłaty manipulacyjne, na przykład za wypłatę środków finansowych na konto, i jeśli tak, to jakiej są one wartości
Pojęcia, które mogą Ci się przydać
Spread – Jest to koszt ponoszony przez inwestora, nalicza się ją jako różnicę między ceną zakupu, a ceną sprzedaży. W tych kosztach zawarte są również wszystkie opłaty związane z inwestowaniem na Kontraktach CFD.
„Krótka pozycja” – opcja pozwalająca na zarobieniu na spadku cen aktywów. Wystarczy jedynie przewidzieć, że w danym przedziale czasu, np. akcje spadną. Zarabia się w ten sposób na różnicy cen pomiędzy otwarciem, a zamknięciem inwestycji.
Stop lossy – Opcja pozwalająca na uniknięcie zbyt dużych strat. Dzięki niej, ustalamy ile rzeczywiście możemy stracić na inwestycji, jeśli ceny aktywów zaczęłyby spadać.
Transakcje lawerowane – czyli transakcje na Kontraktach CFD, które nie wymagają nakładu dużej gotówki, by zakupić aktywa, a jedynie wymagają włożenia depozytu np. o wartości 1% do kwoty całej transakcji.
Punkty swapowe – pobierane są tylko przez nielicznych brokerów, w zamian za to, że transakcja zostanie przetrzymana na kolejny dzień. Ma to być obroną przed różnicami w cenach oraz kursach.
Dywidenda – Dla osób inwestujących na Kontraktach CFD w akcje, pomyślano również o wypłacalno dywidend. Jednak na nie mogą liczyć jedynie inwestorzy długofalowi.